Blog Layout

Atbildīgais speciālists par sastatņu montāžu, demontāžu un lietošanu

MK noteikumi Nr.143 "Darba aizsardzības prasības, strādājot augstumā" (pieņemti 18.03.2014.) nosaka, ja darbu augstumā paredzēts veikt, izmantojot sastatnes, darba devējs norīko darba aizsardzības speciālistu vai citu kompetentu un atbilstoši apmācītu nodarbināto, kas ir atbildīgs par sastatnēm.
Par programmu:
  • Sastatņu lietošanas reglamentējošie normatīvie akti, Latvijas standarti, lietošanas instrukcijas, tehniskā dokumentācija;
  • Sastatnes, to veidi. Sastatņu montāžas, demontāžas plānu izstrāde. Drošības prasības attiecīgo sastatņu montāžas, demontāžas vai pārveides laikā. Sastatņu stiprības un stabilitātes novērtēšana, pieļaujamā slodze. Pasākumi, kas novērš cilvēku vai priekšmetu krišanas iespēju. Darba aizsardzības pasākumi, ja laikapstākļi var nelabvēlīgi ietekmēt attiecīgo sastatņu drošību;
  • Individuālo aizsardzības līdzekļu izvēle un pielietošana, veicot sastatņu montāžas vai demontāžas darbus. Drošības zīmes un darbavietās lietojamie roku signāli. Rīcība nelaimes gadījumos.
Plānotie rezultāti:
Izglītības procesa rezultātā sagatavota persona, kura:
Zināšanas ar sastatņu montāžu reglamentējošos normatīvos aktos un standartos;
Zināšanas par sastatņu elementu atbilstību drošības prasībām, ņemot vērā paredzētos būvniecības darbus; 
Izstrādāt sastatņu montāžas-demontāžas plānu;
Novērtēt sastatņu stiprību un stabilitāti;
Noteikt darbu veikšanai atbilstošu aizsardzības aprīkojumu apguvusi izglītības programmas mērķos uzskaitītās teorētiskās un praktiskās zināšanas.

Iegūstamais dokuments: Apliecība
Apmācību cena: 80 EUR + PVN
(Cenā iekļauti izdales materiāli)

Lai garantētu lielāku drošību strādājošajiem, kā arī mazinātu augstumā notiekošo nelaimes gadījumu skaitu, ir izstrādāts atsevišķs normatīvais dokuments - Ministru kabineta  noteikumi Nr.143 "Darba aizsardzības prasības, strādājot augstumā", kur ir noteiktas precīzākas un skaidrākas prasības nekā pašreiz spēkā esošajos Ministru kabineta  noteikumos Nr.526 "Darba aizsardzības prasības, lietojot darba aprīkojumu un strādājot augstumā". Noteikumos Nr.526 savukārt veikti grozījumi, un to nosaukums pēc stāšanās spēkā būs "Darba aizsardzības prasības, lietojot darba aprīkojumu". Tātad šajos noteikumos būs noteiktas prasības tikai darba aprīkojumam. Attiecīgi prasības darbam augstumā atsevišķi izdalītas Ministru kabineta noteikumos "Darba aizsardzības prasības, strādājot augstumā".

Gan jaunie noteikumi, gan grozījumi pašreizējos noteikumos stāsies spēkā šā gada 1. septembrī.
Prasības jāievēro gan darba devējiem, organizējot darbus augstumā, gan darba aizsardzības speciālistiem, gan arī pašiem strādājošajiem.

1. Noteikumi nosaka darba aizsardzības prasības, strādājot augstumā, lai novērstu risku nodarbināto drošībai un veselībai .
2. Noteikumi attiecas uz strādāšanu vietās, kas atrodas vismaz 1,5 m augstumā no zemes vai jebkuras citas drošas virsmas, tai skaitā darbs pazemē, ja ir iespējams kritiens, uz sastatnēm, kāpnēm, jumtiem, kā arī izmantojot virves un stiprinājumus (turpmāk - darbs augstumā).

Augstāk minētā MK noteikumu 89. punkts nosaka, ka darba devēja pienākums ir nodrošināt nodarbināto apmācību un instruēšanu jautājumos, kas saistīti ar darba aprīkojuma lietošanu (arī informēšanu par jebkuru risku, kas saistīts ar darba aprīkojuma lietošanu). Darba aizsardzības prasības paredz darbinieku izglītošanu un instruktāžu, lietojot darba aprīkojumu un strādājot augstumā.

Kursa programma „Darbs augstumā” nodarbinātajiem sniegs nepieciešamās zināšanas un prasmes ar darbā izmantojamo aprīkojumu, lai samazinātu nelaimes gadījumu risku darba vietā, tādējādi neapdraudot nedz savu un citu nodarbināto veselību un dzīvību, nedz vidi un materiālās vērtības.
Pieteikties apmācībām
Share by: